نرم افزار , شعر و سبک مداحی , بحارالاشعار

قافله اسراء در شام | گزیده ای از وقایع بعد از حادثه عاشورا از مقتل مقرم

پس از ورود قافله اسراء آل محمد علیهم السلام به شام و قرار گرفتن تعمّدی سرهای شهدای واقعه کربلا در میان قافله اسراء و هجوم مردم برای نظاره ، با دستور حضرت سکینه سلام الله علیها، سهل بن ساعدی با پرداخت مبلغی سر مبارک امام حسین علیه السلام را از میان قافله اسراءقافله اسراء دور نمود تااسرای خاندان آل محمد کمتر آزار و اذیت شوند.
در این میان پیرمردی به سراغ امام سجاد علیه السلام آمد و از یزید ملعون و شهادت امام حسین علیه السلام و آنچه بر سر آل محمد علیهم السلام آمده ابراز خرسندی کرد.آن حضرت بر حسب روش اهل بیت علیهم السلام و درک صفای روح و طینت پاک پیرمرد برهان قرآنی برای درک و فهم مقام خود واهل بیت آل محمد علیهم السلام اقامه می‌نمایند؛
مقدمه اول ( مقام ذا القربی)
” قُل لَّا أَسْأَلُکُمْ عَلَیْهِ أَجْرًا إِلَّا الْمَوَدَّهَ فِی الْقُرْبَی”(شوری۲۳) بگو به ازاى آن [رسالت] پاداشى از شما خواستار نیستم مگر دوستى در باره خویشاوندان
“وَ آتِ ذَا الْقُرْبى حَقَّهُ” (اسراء ۲۶) حق خویشاوندان را ادا کن
“وَ اعْلَموا أَنَّمَا غَنِمْتمْ مِنْ شَیء فَأَنَّ للهِ خمسَه وَ لِلرَّسولِ وَ لِذِى الْقرْبى”( انفال ۴۱) و بدانید آنچه از اشیا و اموال به غنیمت بردید پس مسلم است که یک پنجم آن از آن خدا و از آن فرستاده او و از آن خویشاوند رسول…
مقدمه دوم ( تطابق اسرای آل محمد با اهل البیت )
” إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا “(احزاب۳۳) خدا فقط مى‏خواهد آلودگى را از شما خاندان [پیامبر] بزداید و شما را پاک و پاکیزه گرداند.
در نتیجه گیری نیز امام سجاد علیه السلام فرمودند ” نَحنُ اَهلُ البَیتِ الذینَ خصَهُم اللهُ بالتطهیرِ” ما همان اهل بیتی هستیم که خداوند ما را به طهارت اختصاص داده است.( خاندان مطهر و طهارت آفرین)با شنیدن این برهان پیرمرد نه تنها از کرده خود پشیمان شد وتوبه نمود بلکه از همه قتله کربلا اعلام بیزاری کرد. تا به اینجای روایت را ممکن است دربسیاری از روضه‌ها شنیده باشید ولی قسمت معرفت افزای آن در کتاب مقتل الحسین مقرم اینگونه آمده است؛وقتی خبر اعلام بیزاری و لعن قتله کربلا توسط این پیرمرد را به یزید رساندند، یزید دستور داد پیرمرد را به قتل برسانند !
مصائب شام و تقابل فصاحت کلام و سیره امام سجاد علیه السلام و کاروان اسرای آل محمد علیهم السلام باعث برملا شدن و افتادن نقاب ازچهره کریه دستگاه اموی و به خصوص یزید ملعون در جاهای مختلف شد. به عنوان مثال با خواندن اشعار توسط یزید ملعون در هنگام ورود کاروان اسراء و یا در مقابل سر شریف امام حسین علیه السلام و بعد از خطبه امام سجاد علیه السلام باعث شد علمای غیر شیعه هم بر کفر و عناد آن ملعون با اسلام رای دهند ازجمله این علما ابن جوزی، قاضی ابویعلی ، تفتازی و جلال سیوطی هستند. علاوه بر این اشعار جمله ای دیگر از این ملعون نقل است که کفر و عناد او را با ریشه اسلام نشان می‌دهد،آن این جمله است:
” به تلافی روز بدر ، به تلافی روز بدر ”
یزید ملعون این جملات را بعد از خطبه امام سجاد علیه السلام در حالی که چوبی در دست داشت و بر لبان سر بریده امام حسین علیه السلام می‌زند ،در کمال وقاحت می‌گوید. این رفتارها وجسارتها که از سر کینه توزی بود،باعث آشکار شدن چهره واقعی دشمنان خاندان آل محمد علیهم السلام برای غیر مسلمانان شد برای نمونه سفیر روم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + نه =