نرم افزار , شعر و سبک مداحی , بحارالاشعار

ویژه میلاد حضرت معصومه سلام الله علیها و روز دختر

شناسنامه

حضرت معصومه علیها السلام در سال ۱۷۳ هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدرش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادرش حضرت نجمه بود که به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می گفتند. آغاز ماه ذی قعده برای حضرت رضا علیه السلام و دودمان نبوت پیام آور شادی و پایان بخش انتظاری عمیق و شورآفرین بود؛ زیرا حضرت نجمه فرزندی جز حضرت رضا علیه السلام نداشت و مدت ها پس از حضرت رضا نیز دارای فرزندی نشده بود. از آنجا که سال ولادت حضرت رضا علیه السلام ۱۴۸ هجری قمری و سال ولادت حضرت معصومه علیها السلام ۱۷۳ قمری است و بین این دو ولادت بیست و پنج سال فاصله بود و از طرفی امام صادق علیه السلام ولادت چنان دختری را مژده داده بود، خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله بی صبرانه در انتظار طلوع خورشید وجود حضرت معصومه علیها السلام بودند. آن حضرت در ۲۸ سالگی و در روز دوازدهم ربیع الثانی سال ۲۰۱ هجری قمری به جوار رحمت حق شتافت.

فضیلت ها

حضرت معصومه علیها السلام در طهارت نفس امتیازی خاص و بسیار والا داشت، چنان که امام هشتم، برادر آن حضرت، او را که نامش فاطمه بود، معصومه خواند. حضرت معصومه علیها السلام عالمه محدثه آل طه بود و چون جده اش زهرا علیها السلام در عرصه تلاش برای اثبات حق کوشید تا جایی که جانش را فدای ولایت نمود. ایشان با استدلال های متین و استوار، حقانیت ولایت امامان شیعه را تبیین می کرد. روایاتی که از آن حضرت نقل شده غالباً درباره امامت و ولایت علی علیه السلام است که با اثبات ولایت او ولایت امـامـان معصوم علیهم السلام نیز ثابت می شود.

رویدادهای مهم زمانه

میلاد حضرت معصومه سلام الله علیهازندگی حضرت معصومه علیها السلام به دو دوره تقسیم می‎شود: تولد و کودکی در مدینه؛ سفر در راه ایران و قم.

با گذشت ایام، حضرت معصومه علیها السلام دوران خردسالی را پشت سر گذاشت. در این سال‎ها محل رشد آن حضرت خاندانی بود که او را با دریایی از علم و معرفت روبه رو ساخت. ولی بیش از ده سال از عمر شریفش نگذشته بود که پدر بزرگوارش با زهر جفا در زندان هارون به شهادت رسید و دریایی از غم و اندوه بر قلب شریفش فرو ریخت. در این ایام غم و تنهایی، تنها مایه تسلی او برادرش امام رضا علیه السلام بود که ناگهان مأمون وجود مقدس او را از کانون خانواده جدا و به اجبار به خراسان جلب کرد. حضرت معصومه علیها السلام دوری یک ساله فراق برادر را تحمل کرد.

یک سال بعد از رفتن امام رضا علیه السلام به خراسان، حضرت معصومه علیها السلام برای زیارت او از مدینه به مقصد خراسان حرکت کرد. چون آن حضرت با همراهانش وارد ساوه شد، بیمار و رنجور بود و می‎دانست در آن نزدیکی شهری است به نام قم که مردم آن از دوست‎داران اهل بیت اطهار علیهم السلام هستند. حضرت با این حال به حرکت به سوی قم را ادامه دادند. ایشان در قم مدت هفده روز ماندند و پس از آن رحلت کردند. (سایت اندیشه قم)

جرعه جاری

۱٫ حدثنی فَاطِمَهُ وَ زَینَبُ وَ امُّ کلْثُوم بَنَاتُ مُوسَی بْنِ جَعْفَر قُلْنَ:… عَنْ فَاطِمَهَ بِنْت  رَسُولِ اللّهِ صلی الله علیه و آله قَالَتْ: «أنَسِیتُمْ قَوْلَ رَسُولِ اللّه صلی الله علیه و آله یوْمَ غَدِیرِ خُمٍّ: مَنْ کنْتُ مَوْلاهُ فَعَلِی مَوُلاهُ، وَ قَوْلُهُ صلی الله علیه و آله: «أنْتَ مِنِّی بِمَنْزِ لَهِ هَارُونَ مِنْ مُوسی»؟! (بحرانی، ۱۳۶۳: ج ٢١: ۳۵۳)

فاطمه معصومه علیها السلام و زینب و امّ کلثوم، دختران موسی بن جعفر علیه السلام نقل کرده اند که فاطمه زهرا علیها السلام، دختر بزرگوار رسول اکرم صلی الله علیه و آله، فرمود: «آیا فرمایش رسول خدا صلی الله علیه و آله را در روز غدیر خم فراموش کرده اید که فرمود: هرکس من مولای اویم، علی مولای اوست، و [آیا فراموش کرده اید دیگر فرمایش آن حضرت را که فرمود]: تو برای من همانند هارون برای موسی هستی؟!»

۲٫ عَنْ فَاطِمَهُ بِنْتَ موسَی بْن جَعْفَر علیه السلام. .. عَنْ فَاطِمَهَ بِنْتِ رَسُولِ اللّهِ صَلَّی اللّه عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ، قَالَتْ: قَالَ رَسُولُ اللّهِ صَلَّی اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ: «ألا مَنْ ماتَ عَلی حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ ماتَ شَهِیداً (همان)

فاطمه معصومه علیها السلام، از دختر امام صادق علیه السلام روایتی نقل می کند که سلسله سندش به حضرت فاطمه زهرا علیها السلام می رسد که آن حضرت می فرماید: حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «آگاه باشید! هرکس با محبّت آل محمّد بمیرد، شهید از دنیا رفته است».

۳٫ قال الصادق علیه السلام: من زارها عارفاً بحقّها فله الجنه (مجلسی، ۱۳۷۲: ج ۶٠: ٢١۶)

کسی که حضرت [معصومه] را زیارت کند در حالی که آگاه و متوجه شان و منزلت او باشد، سزاوار بهشت است.

منابع
بحرانی، عبدالله بن نورالله. ۱۳۶۳٫ ع‍وال‍م ال‍ع‍ل‍وم و المعارف و الاح‍وال م‍ن الآی‍ات و الاخ‍ب‍ار و الاق‍وال. ق‍م: ‫مؤسسه الامام المهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف .

مجلسی، محمدباقر. ۱۳۷۲٫ بحارالانوار. تهران: المکتبه الاسلامیه.

منبع : حوزه

همچنین ببینید

لیلة الرغائب شب آروزها

لیله الرغائب | شب آروزها | شب جمعه اول ماه رجب | اعمال مخصوص این شب

شب جمعه اول ماه رجب (لیله الرغائب) ، حرم اندر حرم است. یعنی هم از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − یک =